Przygotowywanie tostów jest z reguły związane z użyciem tostera lub opiekacza – w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli chodzi o przygotowywanie ich większej ilości, wykorzystać można toster opiekacz. Czym charakteryzuje się taki produkt? Dla kogo jest przeznaczony?
Czym charakteryzuje się toster opiekacz?
Produkt tego typu charakteryzuje się obecnością dwóch otworów lub rusztów. Modele wyposażone są w klamry niezbędne do ich funkcjonowania.
Standardowy toster kanapkowy pozwoli na przyrządzenie dwóch kanapek w czasie kilku minut. W tego rodzaju urządzeniach najczęściej wykorzystuje się stal szczotkowaną. Ich waga to 1 – 2 kg, a moc oscyluje w granicach 0.8 – 1 kW. Najlepiej sprawdza się w gospodarstwach domowych.
W przypadku tosterów przelotowych można spotkać się z możliwością wprowadzenia blisko 10 prędkości taśmy, co daje niezwykłą kontrolę nad wypiekami. Ceramiczne elementy grzewcze szybko się nagrzewają. Moc elektryczna to najczęściej 2,5 – 4 kW.
Od liczby grzałek zależny jest czas, w jakim przyrządzana potrawa będzie gotowa. Niektóre modele pozwalają na utrzymywanie stałej temperatury od początku do końca procesu pieczenia.
Udogodnienia w tosterach opiekaczach
Wszystkie tostery opiekacze powinny być wyposażone w timer, który spowoduje automatyczne wyłączenie tostera po zakończeniu odliczania. W opiekaczach poziomowych powinna znajdować się specjalna tacka, która zbiera okruchy – jej wyjęcie powinno umożliwiać szybsze sprzątanie.
Zastosowanie urządzenia klasy przemysłowej pozwala nie tylko na przygotowanie tostów. Zróżnicowane tryby pracy pozwolą upiec np. bułki na hamburgery lub pizzę.