W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się lampa owadobójcza. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że bardzo proste jest działanie lampy owadobójczej.
Czym jest lampa owadobójcza?
Urządzenie najpierw zwabia, a później eliminuje latające owady. Żarówka UV-A, która jest zamontowana wewnątrz pełni rolę przynęty. Należy pamiętać, że promienie ultrafioletowe typu A są emitowane przez tego rodzaju świetlówki. Takie promienie przyciągają komary i muchy, ale nie są widoczne dla ludzkiego oka. Na rynku dostępne są również owadobójcze lampy LED w niższej cenie. Ich skuteczność jest jednak zdecydowanie mniejsza niż lamp fluorescencyjnych. Jednak nie tylko od rodzaju świetlówki zależą możliwości urządzenia. Bardzo ważna jest także moc. Lampa będzie zwabiać więcej owadów, jeśli źródło światła będzie mocniejsze. Warto mieć na uwadze, że lampy owadobójcze o mocy 15-40 W pozwalają uzyskać optymalne rezultaty na zewnątrz oraz w domu. Za pomocą różnych mechanizmów eliminowane są insekty zwabione do światła. Wśród sposobów neutralizacji owadów można wymienić wiatrak zasysający, wkład lepowy oraz wkładkę rażącą. Można śmiało powiedzieć, że najpopularniejszym rozwiązaniem jest lampa owadobójcza. Takie urządzenie posiada elektryczną siatkę pod wysokim napięciem. Na specjalnej kratce owady są spalane, a później trafiają do pojemnika umieszczonego na spodzie.
Działanie lampy owadobójczej
Kupując lampę, trzeba zwrócić uwagę na siłę rażenia kratki oraz jej wielkość. Z większymi owadami mogą sobie nie poradzić urządzenia pracujące pod niższym napięciem niż 1500 V. Zbyt duże obciążenie może nawet sprawić, że przestaną działać. Ważne jest także regularne opróżnianie pojemnika oraz czyszczenie kratki elektrycznej. Popularne wkłady lepowe stosowane są w lampie owadobójczej lepowej. Owady przyklejają się do lepkiej powierzchni i zostają unieruchomione. Urządzenie zużywa znacznie mniej energii, a do tego jest bezdźwięczne. Lampa brudzi się też wolniej, ponieważ wszystkie owady łapane są w całości. Dlatego jest bardziej higieniczna i funkcjonalna. Pewnym minusem jest fakt, że trzeba regularnie wymieniać wkłady lepowe, a to są dodatkowe koszty. Godna uwagi jest jeszcze lampa owadobójcza wiatrakowa. Tego rodzaju lampy są również higieniczne i łatwe w czyszczeniu. Nie trzeba się też martwić o najmłodszych domowników, ponieważ urządzenie wstrzymuje pracę po nawet delikatnym dotknięciu. Sposób zasilania jest kolejną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia. Na rynku można znaleźć lampy zasilane akumulatorem, lampy na baterie, a także modele wyposażone w kabel.