Napar z ulubionej herbaty zbyt szybko zmienia smak? Być może robi się ciemny i mało klarowny? Najpewniej jest to związane ze zbyt długim czasem parzenia. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na ten uciążliwy problem jest klasyczny kubek z zaparzaczem. Dlaczego?
Zachowanie czasu parzenia ma znaczenie
Niezależnie od tego, czy zaparzany jest rumianek, biała herbata, czy też hibiskus, każdy rodzaj suszu ma określony czas parzenia. Trzymanie m.in. liści herbaty w gorącej wodzie zbyt długo prowadzi do sczernienia naparu oraz do powstania nieprzyjemnego, gorzkiego posmaku. Dotyczy to także wielu innych rodzajów suszu.
Co więcej, niektóre z liści i kwiatów po zbyt długotrwałym pobycie w wodzie zaczyna wydzielać niepożądane substancje chemiczne. Innymi słowy, napar traci część swoich właściwości prozdrowotnych i może wywierać, sposób ograniczony, negatywny wpływ organizm. Można tego łatwo uniknąć poprzez kubek z zaparzaczem.
Zaparzacz może być zrobiony z różnych materiałów
Zaparzacz w kubku najczęściej wykonany jest z 1 z 3 materiałów. Najczęściej używane surowce to metal, sylikon. Dostępne są także modele ceramiczne. W przypadku metalu należy pamiętać, że może on mieć mniejszy lub większy wpływ na smak uzyskanego naparu.
Nie dotyczy to modeli silikonowych, które nie mają wpływu na walory smakowe. Ich dodatkową zaletą jest bardzo niska cena. Z drugiej strony część osób stroni od kuchennych akcesoriów sylikonowych, które są podgrzewane do wysokich temperatur.
Alternatywą jest zaparzacz ceramiczny. Zdecydowanie najdroższy surowiec. Wykonane z tego materiału zaparzacze wyróżniają się wyjątkową jakością i estetyką. Co więcej, w żaden sposób nie wpływają na walory smakowe naparu. Dodatkowo nikt nie ma wątpliwości co do możliwości podgrzewania wyrobów ceramicznych do wysokich temperatur.