Opryszczka to choroba wywołana przez wirus. Jest to choroba zakaźna, z którą większość populacji miała do czynienia. Jeśli wirus opryszczki pojawi się w organizmie, pozostaje w nim do końca życia. U niektórych ludzi opryszczka ma przebieg bezobjawowy, u innych pojawia się dość często. Na rynku dostępnych jest sporo leków na opryszczkę.
Gdzie pojawia się opryszczka?
Najczęściej choroba atakuje okolice ust, jednak może pojawić się też na błonie śluzowej jamy ustnej, języku lub migdałkach – głównie u dzieci. Może zainfekować narządy płciowe, gałkę oczną a nawet doprowadzić do opryszczkowego zapalenia mózgu.
Doustne leki na opryszczkę
Jednym ze sposobów zwalczania dolegliwości są tabletki na opryszczkę. Najbardziej znane to: Groprinosin Forte, Hascovir Control lub Hascovir Control Max, Heviran Comfort. Wszystkie te leki zawierają substancję zwaną acyklowir. Tabletki są jednym z najskuteczniejszych leków na opryszczkę, hamują namnażanie się wirusów. Leki te są dostępne bez recepty, należy je stosować przez około 5 dni kilka razy dziennie.
Leki na opryszczkę stosowane miejscowo
Do leków miejscowych należą żele, kremy i maści na opryszczkę. W skład maści na opryszczkę wchodzi substancja przeciwwirusowa, czasem łączona ze sterydami. Na rynku dostępny jest krem Aksoviral, Hascovir, Zovirax Intensiv i kilka innych. Znanym i popularnym lekiem jest maść na opryszczkę Herpex, która zawiera substancję czynną acyklowir. Można ją stosować nie tylko na okolice warg, ale też na skórę narządów płciowych. Dobrą maścią na opryszczkę na ustach jest Lipskin Help Plus, produkt przebadany dermatologicznie. Maść ta jest przeznaczona głównie dla osób z tendencją do powtarzania się opryszczki wargowej.
Maść na opryszczkę dla dzieci
Jeżeli opryszczki u dziecka nie można zwalczyć domowymi sposobami, np. okładami z melisy, skrzypu polnego, soku z cytryny (rozcieńczonego) czy miąższu aloesu, należy podać lek na opryszczkę z acyklowirem. Najlepiej zastosować którąś z maści na bazie tej właśnie substancji. Opryszka u dzieci powinna minąć po kilku dniach leczenia domowymi sposobami. Jeśli tak się nie dzieje, lepiej udać się z dzieckiem do lekarza, aby on wskazał, jaką maść na opryszczkę dla dzieci zastosować.